بازی با حریم خصوصی – بهترین سیستم عامل بازی لینوکس

اگر یک گیمر رایانه شخصی هستید، احتمالاً در حال حاضر از ویندوز استفاده می کنید. برای طولانی‌ترین زمان، اگر می‌خواستید روی رایانه شخصی بازی کنید، این تنها سیستم عامل واقعی بود که می‌توانید انتخاب کنید. اپل با پشتیبانی کمی از سوی توسعه‌دهندگان، بازی‌ها را در macOS تمام کرده است. و لینوکس همیشه حتی از macOS عقب مانده است… درست است؟ بیشتر نه.

هر سیستم عامل به طور بومی از چند بازی پشتیبانی می کند؟

وقتی نوبت به انتخاب یک سیستم عامل برای بازی می رسد، طبیعتا بهترین انتخاب همیشه همانی خواهد بود که بیشترین تعداد بازی و همچنین جدیدترین و بهترین بازی ها را پشتیبانی کند. در Steam، خانه بازی‌های رایانه شخصی، می‌توانیم ببینیم که هر سیستم عامل چند بازی در اختیار دارد. با توجه به SteamDB: 

  1. ویندوز – 88604 بازی
  2. macOS – 30961 بازی 
  3. لینوکس – 19660 بازی

مشاهده می‌کنیم که اگر تعداد بازی‌های موجود در ویندوز تا این حد بهترین گزینه باشد، می‌توانیم ببینیم. پلت فرم macOS فقط یک مو کمتر از 31k است اما تعداد زیادی از آنها بازی های AAA محبوب نیستند. و لینوکس با کمتر از 20 هزار نفر عقب است.

روزی روزگاری، آن 19660 بازی تمام چیزی بود که در لینوکس داشتید، و تقریباً هیچ یک از آنها به چیزی مانند Battlefield یا Call of Duty نزدیک نمی شدند. اما اگر به شما بگویم، راهی برای اجرای بازی‌های ویندوز در لینوکس وجود دارد و شامل هیچ نوع شبیه‌سازی یا ماشین‌های مجازی نیست، چه؟ DXVK را وارد کنید.

Vulkan، DirectX، و DXVK

DirectX یک API گرافیکی فقط برای ویندوز است که از لینوکس پشتیبانی نمی‌کند. اکثر توسعه دهندگان با در نظر گرفتن DirectX توسعه می دهند، زیرا اکثریت بازار ویندوز است. این همان چیزی است که باعث بسیاری از مشکلات سازگاری در مورد بازی در لینوکس می شود.

Vulkan، از سوی دیگر، یک جایگزین باز برای DirectX است و به طور بومی روی لینوکس (و همچنین ویندوز و macOS) کار می کند. مشکل این است که بازی Vulkan چندان مورد استفاده توسعه دهندگان بازی قرار نمی گیرد. برخی از نسخه های مطرح Vulkan عبارتند از Doom و Doom Eternal توسط Id Software و Half-Life Alyx توسط Valve. و بازی‌های Doom با وجود استفاده از Vulkan، حتی به صورت بومی در لینوکس در دسترس نیستند.

اما عدم پشتیبانی از Vulkan در آخرین بازی‌ها به این معنی است که ما شاهد بسیاری از نسخه‌های لینوکس بومی نیستیم، با وجود اینکه Vulkan شهرت بسیار خوبی دارد. اینجاست که DXVK وارد می‌شود. 

DXVK یک لایه ترجمه است که تماس‌های DirectX را به Vulkan تبدیل می‌کند. ممکن است نام WINE را شنیده باشید (که مخفف عبارت Wine Is Not an Emulator است). این راه اصلی برای کاربران لینوکس برای اجرای برنامه های ویندوز در لینوکس بوده است. در بخش بازی، WINE فقط می‌تواند DirectX را به OpenGL ترجمه کند، یک API گرافیکی قدیمی‌تر که به عملکرد Vulkan نیست. DVXK با WINE کار می کند تا یک راه حل بسیار قوی برای اجرای بازی های فقط ویندوز در لینوکس ایجاد کند.

با کمک پروتون بخار Valve و Lutris مبتنی بر جامعه. دیگر لازم نیست بین ویندوز جمع‌آوری داده و لینوکس متمرکز بر حریم خصوصی یکی را انتخاب کنید. اگرچه مواردی وجود دارد که ابتدا باید در مورد آنها بدانید.

Steam Play، Steam Proton و Lutris چیست؟

سالهاست که Valve در تلاش است تا وابستگی خود را به ویندوز به عنوان یک پلتفرم کاهش دهد. به همین دلیل است که آنها سرمایه گذاری زیادی روی لینوکس کرده اند و Steam Proton را ایجاد کرده اند.

Steam Proton یک بسته‌بندی کاربرپسند از WINE و DXVK است که به هر کسی اجازه می‌دهد بازی‌های ویندوز را در لینوکس شروع کند. تحت نام تجاری Steam "Steam Play" عرضه می شود. Steam Play بیش از یک دهه پیش ایجاد شد و به بازی هایی پیوست شد که چندین نسخه از بازی را برای یک خرید ارائه می کردند (معمولاً ویندوز و macOS).

تنها کاری که برای فعال کردن Steam Proton باید انجام دهید این است که کادر «Steam Play» را در تنظیمات Steam علامت بزنید. در آن منو، شما این گزینه را دارید که آن را فقط برای عناوین پشتیبانی شده فعال کنید (بازی هایی که خود Valve تایید کرده است که با این ویژگی کار می کنند). یا می توانید آن را برای همه بازی های موجود در کتابخانه خود فعال کنید. و همچنین می توانید نسخه پروتون را انتخاب کنید.

Steam Proton برای کتابخانه Steam شما عالی است. اما در مورد بازی های غیر استیم کمی سخت است. می تواند کار کند، اما اغلب، بسیاری از بازی ها به لمس دقیق تری نیاز دارند. اینجاست که Lutris وارد می شود.

Lutris یکی دیگر از ابزارهای ضروری برای گیمرهای معمولی لینوکس شماست. این یک فرانتند گیمر محور برای WINE و DXVK است که نصب بازی ها و حتی لانچرهای کاملی را که نسخه های لینوکس بومی ندارند را آسان می کند. اگر بخواهید Lutris حتی می‌تواند با Steam ادغام شود.

در Lutris، شما کنترل بیشتری روی مواردی مانند نسخه WINE خاص دارید، اینکه آیا DXVK فعال است یا نه و آیا این نسخه در کدام نسخه است. چه نسخه VK3D3، لیست ادامه دارد. Lutris گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که در ابتدا می‌تواند دلهره‌آور باشد، اما احتمال اینکه مجبور نباشید نیمی از آنها را لمس کنید. و به لطف انجمن Lutris، حتی می توانید اسکریپت های آماده را برای نصب بازی هایی که حدس و گمان ها را به طور کامل حذف می کنند، دریافت کنید.

سازگاری و ProtonDB  

اکنون، برای پرداختن به فیل در اتاق، سازگاری. قرار نیست وانمود کنم که تک تک بازی ها بی نقص کار می کنند. قابلیت استفاده از لینوکس به عنوان سیستم عامل اصلی بازی شما در نهایت به بازی هایی که انجام می دهید متکی است. اگر یک گیمر بزرگ چند نفره هستید. انجام بازی هایی مانند PUBG، Apex Legends و Valorant. متوجه خواهید شد که نرم افزار ضد تقلبی که استفاده می شود به این معنی است که این بازی ها اجرا نمی شوند.

اما اگر بیشتر بازی‌های تک‌نفره، بازی‌های چندنفره رقابتی «کم‌تر» بازی می‌کنید، ممکن است تعجب کنید که چگونه بسیاری از بزرگترین بازی‌ها به‌طور کامل بر روی لینوکس اجرا می‌شوند و بدون هیچ مشکلی. بازی هایی مانند Grand Theft Auto V، The Witcher 3، Skyrim، FIFA 22، Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077، این لیست همچنان ادامه دارد.

بهترین مکان برای بررسی سازگاری با بازی هایی که می خواهید بازی کنید ProtonDB است. ProtonDB مکانی برای کاربران لینوکس است تا تجربیات خود را در مورد نحوه اجرای یک بازی به اشتراک بگذارند. هر گزارش سخت افزار مورد استفاده و نسخه پروتون مورد استفاده را نشان می دهد. راه اندازی و اجرا با بازی های Steam خود را آسان می کند. همچنین اگر بازی را در پلتفرم دیگری مانند GOG دارید، می توانید به همین راحتی داده ها را تعمیم دهید.

سیستم رتبه‌بندی ProtonDB

ProtonDB بازی‌ها را از «Barked» به «Platinum» رتبه‌بندی می‌کند (همچنین برای بازی‌هایی با نسخه واقعی لینوکس). ProtonDB هر یک از رتبه‌بندی‌ها را این‌گونه تعریف می‌کند:

  • Borked – یا شروع نمی‌شود یا به‌طور اساسی غیرقابل پخش است
  • برنز راحت
  • نقره – با مشکلات جزئی اجرا می‌شود، اما عموماً قابل پخش است
  • طلا [59659030] ]Platinum – کاملاً از جعبه خارج می شود

ProtonDB همچنین بینشی عالی از وضعیت کلی بازی در لینوکس (حداقل از طریق لنز Steam) ارائه می دهد. ProtonDB از 10 بازی محبوب برتر در Steam نشان می دهد که فقط 40٪ قابل بازی هستند (طلا یا بالاتر). اما همانطور که قبلا ذکر شد، اینها شامل PUBG و Apex Legends می شوند. بازی هایی با پیاده سازی های سنگین ضد تقلب، چیزی که پروتون نمی تواند با آن مقابله کند (در حال حاضر!) اما اگر به 100 بازی برتر نگاه کنیم، می بینیم که این تعداد به 78٪ افزایش می یابد و از 1000 برتر، 75٪ طلا یا طلا هستند. بالاتر

البته، با نحوه پروتون، مسافت پیموده شده شما ممکن است بسته به سخت افزار، توزیع و غیره متفاوت باشد. اما این که به لطف Steam Proton، WINE، و DXVK تعداد بازی ها روی لینوکس بی عیب و نقص کار می کنند بسیار قابل توجه است.

Anti-cheat and Steam Proton 

Valve سرمایه گذاری زیادی برای اطمینان از اینکه لینوکس یک سیستم عامل بازی مناسب است، انجام داده است. با انتشار آینده رایانه شخصی بازی دستی آنها که به نام Steam Deck شناخته می شود، حتی بیشتر از آن. استوک، Steam Deck با نسخه لینوکس خود Valve، سیستم عامل Steam عرضه خواهد شد. و آنها ادعا کرده‌اند که تقریباً هر بازی که می‌خواهید در لینوکس قابل اجرا باشد، تا زمان انتشار Steam Deck انجام می‌شود.

خود Valve در گذشته توضیح داده اند که هیچ دلیل فنی وجود ندارد که چرا بازی های دارای ضد تقلب نمی توانند با Steam Proton کار کنند، توسعه دهندگان ضد تقلب فقط باید پشتیبانی از آن را اضافه کنند. و به نظر می رسد که آنها بالاخره BattlEye را به کار گرفتند.

ضد تقلب BattlEye در بازی هایی مانند Apex Legends (در لیست 10 بازی برتر بازی در Steam) وجود دارد. و در تئوری، این بدان معناست که Apex Legends اکنون می‌تواند روی Steam Proton کار کند. اما BattlEye اعلام کرد که این بر عهده توسعه دهنده است که تصمیم بگیرد از Steam Proton پشتیبانی کند یا نه.دسته‌هاPrivacy News، دانلود نسخه ی جدید فیلتر شکن freegateبرچسب‌ها، ، ، ، ، ، ،